Hořčík v těhotenství: zajištění zdravého těhotenství

Hořčík v těhotenství: zajištění zdravého těhotenství

Hořčík neboli magnézium je jedním z velmi důležitých minerálů, které ovlivňují mnoho procesů v lidském těle. Během těhotenství se potřeba příjmu hořčíku zvyšuje o 15 až 30 %. Zároveň se vlivem hormonů zvyšuje i jeho spotřeba v organismu, protože dochází ke zvýšenému prokrvení ledvin a z těla se vylučuje ve větším množství močí. To přirozeně znamená, že příjem tohoto vzácného minerálu by měla těhotná žena zvýšit. Hořčík v těhotenství lze přijímat ze stravy, ale existují také vhodné doplňky stravy, které zajistí, aby hořčík v těle těhotné ženy nechyběl. Jeho účinky se využívají při léčbě různých příznaků, jako je preeklampsie, vysoký krevní tlak, křeče nebo zabraňuje riziku předčasného porodu. Kolik hořčíku v těhotenství může žena užívat? Pomáhá hořčík při křečích v nohou?

Role a účinky hořčíku v těle:

Většina lékařů informuje ženy v těhotenství o zvýšených potřebách jejich organismu na příjem nutričně hodnotných živin, bílkovin, sacharidů, tuků, vitaminů a minerálů. Mezi důležité minerály nejen v životě těhotné ženy patří také hořčík. Dostatek hořčíku je nezbytný jak pro ženu, tak pro samotný plod. V těhotenství je hořčík důležitý pro správný vývoj kostí, orgánů a nervového systému dítěte. Hořčík hraje důležitou roli v metabolismu. Největší podíl hořčíku je ve svalech a kostech člověka. Je přítomen ve stovkách biochemických procesů lidského těla. Má hořčík v těhotenství vedlejší účinky? Jaký hořčík v těhotenství užívat?

Hořčík v těhotenství a jeho funkce

Hořčík je jedním z minerálů - elektrolytů, které jsou nezbytné pro fungování našeho těla. Během těhotenství ženy se hladina hořčíku v krvi snižuje a ve větší míře se vylučuje močí, přičemž potřeba hořčíku se v různých fázích těhotenství zvyšuje o 10-30 %.

Zvýšená spotřeba je způsobena rostoucím plodem, jehož potřeba hořčíku se zvyšuje. Hořčík hraje roli při tlumení svalových kontrakcí, tvrdnutí břicha, například také při děložních stazích při nepravých nebo porodních kontrakcích. Přispívá ke stabilnímu krevnímu tlaku, ovlivňuje hladinu cholesterolu, cukru v krvi a podporuje zdravou funkci srdce.

Hořčík například řídí až 300 enzymů v těle, které přeměňují přijaté živiny na energii nebo bílkoviny z aminokyselin. Pomáhá také při trávení. Eliminuje rizika otoků, svalových křečí v končetinách nebo snižuje četnost tvrdnutí břicha. Celkově přispívá ke zdraví kostí, zubů a dobré kondici svalů. Pozitivně působí proti výskytu migrén, které jsou často důsledkem nedostatečného množství hořčíku v krvi.

Během těhotenství významně ovlivňuje náladu a psychickou rovnováhu těhotné ženy. Do jisté míry snižuje riziko depresivních stavů a přispívá ke kvalitnějšímu spánku. Dostatečná koncentrace hořčíku v krvi těhotné ženy působí jako prevence při vzniku různých zdravotních komplikací.

Příznaky nedostatku hořčíku:

Co všechno může způsobit nedostatek hořčíku v těhotenství? V podstatě může negativně ovlivnit všechny procesy v organismu, jejichž je součástí. Pro těhotnou ženu však představuje také mnohem větší riziko, které může ohrozit vývoj a zdraví plodu. Působení hořčíku v organismu je velmi rozsáhlé. Které příznaky mohou naznačovat, že hladina hořčíku v těle není dostatečná?

  • Nepravidelný srdeční rytmus
  • Vyšší výskyt svalových křečí - lýtka, prsty, častější tvrdnutí břicha...
  • Nestabilní krevní tlak - preeklampsie a eklampsie
  • Rychlý srdeční tep a dušnost
  • Zvýšené riziko předčasného porodu - předčasný odtok plodové vody
  • Riziko potratu nebo nízké porodní hmotnosti dítěte
  • Větší pravděpodobnost migrény a bolesti hlavy
  • Zvýšená citlivost organismu na stres - nervozita, náladovost, úzkost (pozor na možný rozvoj poporodní deprese) a únava.
  • vyšší kazivost zubů, lámavost nehtů a vlasů.
  • Možné riziko vzniku těhotenské cukrovky
  • Trávicí potíže (zácpa, průjem, zvracení) způsobené nedostatečnou regulací některých enzymů a horší metabolickou regulací vstřebávání bílkovin, tuků a cukrů.

Diagnostika se provádí odběrem krve a její následnou analýzou. Zjistí se tak hladina hořčíku a předepíše se terapie, která systematicky zvyšuje jeho množství. Hladina nižší než 0,7 mmol/l se považuje za sníženou. Na nedostatek často ukazuje i nedostatek dalších minerálů, jako je vápník nebo draslík. V některých případech se sleduje také množství hořčíku vyloučeného močí. Ve většině případů se příjem hořčíku zvyšuje vhodnými doplňky stravy nebo změnou životního stylu.

V akutních případech se podává infuze hořčíku v těhotenství, která se přímo dostává do krevního oběhu s vyšší koncentrací hořčíku a optimalizuje tak biochemické procesy, které by jinak nemusely v těle správně fungovat a mohly by způsobit výše uvedené komplikace nebo nevratné následky.

Doporučená denní dávka hořčíku pro těhotné ženy:

Mnoho žen se v diskusích a na fórech ptá, jaký hořčík je vhodné užívat v těhotenství. Ať už se jedná o preventivní užívání, nebo byl u těhotné ženy zjištěn nedostatek hořčíku v těle, je nejlepší poradit se s lékařem/lékárníkem nebo lékárníkem/lékárnou. Na trhu je velké množství doplňků stravy s obsahem hořčíku a dalších minerálů. Existují také doplňky stravy, které obsahují výhradně hořčík.

Hořčík je k dispozici v různých formách. Při jeho užívání je důležité, jak účinně ho tělo dokáže vstřebat. Pro prevenci i nedostatek hořčíku doporučují lékaři a odborníci užívání doplňků stravy, které hořčík obsahují. Za dokonalý nosič hořčíku v těle je považována například kyselina orotová. Díky tomu se hořčík účinně vstřebává.  Některé doplňky stravy kombinují několik druhů nosičů hořčíku a jejich vstřebávání je různého charakteru, což je také dobrá volba.

Několik zdrojů uvádí různé rozmezí optimální dávky hořčíku v těhotenství. Řiďte se proto především doporučením svého lékaře nebo lékárníka u volně prodejných léků a léků na předpis, který vám nejlépe poradí, jaké množství hořčíku je pro vaše potřeby nezbytné. Lékaři také doporučují těhotným ženám jíst více potravin bohatých na hořčík.

Některé zdroje uvádějí, že během těhotenství se doporučuje užívat 200 až 400 mg denně. Jiné zdroje uvádějí optimální hodnotu kolem 350 až 400 mg denně. Tento vyšší příjem je způsoben tím, že požadavky organismu na hořčík jsou v těhotenství vyšší. Zejména od 16. až 18. týdne jeho hladina klesá a tělo ho vylučuje ve vyšší míře. Denní dávka hořčíku v těhotenství může mít také věkovou hranici. Těhotné ženy ve věku 18 let a mladší by měly užívat denní dávku přibližně 400 mg, ženy ve věku 19 až 30 let 350 mg, ženy ve věku 31 let a starší přibližně 360 mg denně.

Jak dlouho užívat hořčík v těhotenství?

Zhruba od 36. týdne těhotenství gynekologové doporučují budoucím matkám vynechat doplňky stravy s obsahem hořčíku a omezit jeho příjem v přirozené stravě. Vzhledem k tomu, že účinky hořčíku snižují riziko svalových křečí - kontrakcí, mohou přirozeně ovlivnit svalovou činnost dělohy (poznámka: jedná se o svalový orgán). V důsledku toho mohou způsobit tlumení falešných (Braxton-Hicksových) nebo porodních stahů. To představuje nežádoucí stav v závěrečné fázi těhotenství.

Od kdy užívat hořčík v těhotenství není striktně stanoveno. Doporučuje se však užívat hořčík jako preventivní doplněk již před otěhotněním a nejpozději od 16. týdne těhotenství, kdy jeho množství v těle klesá. Stejně jako například u kyseliny listové je vhodnější preventivní užívání. Ačkoli je pravděpodobnost předávkování hořčíkem minimální, příliš mnoho hořčíku může také škodit. Příliš vysoká hladina hořčíku se může projevit nadměrnou spavostí, průjmem, pocením nebo nepravidelným srdečním rytmem. Příliš mnoho hořčíku může mít také za následek syndrom líné dělohy a v některých případech může způsobit přenášení těhotenství. Častější komplikací v těhotenství je však právě nedostatek hořčíku v těle.

Hořčík v těhotenství - zkušenosti

Téma hořčíku v těhotenství je také diskutováno ženami diskutujícími na různých platformách. Většina žen uvádí, že hořčík v těhotenství užívala, a to z různých důvodů. Některé kvůli děložním stahům a tvrdnutí břicha, jiné kvůli kolísavému tlaku, únavě, nespavosti, nervozitě nebo dušnosti. Co se týče formy, ženy dávaly přednost tabletám, ale řada diskutujících sáhla i po hořčíku v šumivé formě. Preference se lišily i z hlediska jednotlivých produktů. Nejčastěji byly zmiňovány doplňky stravy. Zkušené maminky také připomínají, že užívání hořčíku od 35. tt není vhodné k tlumení kontrakcí. U některých žen nadměrné množství hořčíku způsobilo přenášení těhotenství.

Zdroje:

Magnesium supplementation in pregnancy - Makrides, M - 2014 | Cochrane Library

Effect of Magnesium Supplement on Pregnancy Outcomes: A Randomized Control Trial - PMC (nih.gov)

The Role of Magnesium in Pregnancy and in Fetal Programming of Adult Diseases - PMC (nih.gov)

Magnesium supplementation and preeclampsia in low-income pregnant women – a randomized double-blind clinical trial | BMC Pregnancy and Childbirth | Full Text (biomedcentral.com)