Ashwagandha recenze - co si uživatelé myslí o tomto doplňku stravy?

Ashwagandha recenze - co si uživatelé myslí o tomto doplňku stravy?

Ashwagandha (neboli ašvaganda) je jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy posledních let. Vědci ji zkoumají již desítky let, ale popularitu si získala až v posledních 5 až 10 letech. Pozitivně ovlivňuje několik aspektů života, například duševní pohodu, zmírňuje stres, zlepšuje kvalitu spánku a to jsme teprve začali vyjmenovávat její přínosy. Čtěte dále, pokud vás zajímá Ashwagandha, ať už recenze ashwagandha nebo účinky ashwagandha.

Co je Ashwagandha:

  • V ájurvédě je ašvaganda považována za rasajánu, která podporuje dlouhověkost, vitalitu a štěstí. Rasajány se tradičně podávají malým dětem a starším lidem jako tonikum pro podporu celkové pohody. Nejsilnější účinky má právě kořen.
  • Ashwagandha se používá k tonizaci, podpoře, posílení a revitalizaci tělesných funkcí. V ájurvédě je uctívána pro svou dvojí schopnost dodávat energii a zároveň uklidňovat.
  • Maximalizuje schopnost organismu odolávat stresu, umožňuje tělu udržet si životní energii po celý den a v noci podporuje zdravý a klidný spánek.

Účinné látky a nutriční hodnoty:

Mezi jeho účinné složky patří withanolidy, alkaloidy a saponiny, které přispívají k jeho léčivým účinkům. Obsahuje vitaminy (skupiny B, vitamin C), minerální látky (železo, vápník, hořčík) a antioxidanty, což z něj činí významný přírodní doplněk stravy. Její účinky se mohou projevit ve zlepšení spánku, posílení imunitního systému a snížení úzkosti. Lze ji konzumovat ve formě prášku, kapslí nebo extraktu,

Zdravotní přínosy a účinky:

  • Ašvaganda má vyživující a povzbuzující účinky. Při užívání ašvagandy nepůsobí stres na nervový systém tak intenzivně a časem přirozeně odezní. Ašvaganda tak má omlazující a uklidňující účinek na nervový systém a následně na celou bytost. Tato vlastnost ašvagandy z ní dělá vynikající doplněk stravy, který lze použít v procesu omlazování.
  • Ašvaganda je jednou z nejčastěji používaných bylin pro konstituci "Váta", která je spojena se vzduchem a prostorem. Vyvážená energie váty pomáhá udržovat pružnou pokožku a klouby, zdravou tělesnou hmotnost, vitalitu a zdravé kognitivní funkce mozku.
  • Je to jedno z nejsilnějších afrodiziak. U mužů podporuje libido a výdrž, zvyšuje počet spermií. U žen podporuje zdraví celého reprodukčního systému. Pomáhá nastolit rovnováhu celého hormonálního systému. Podporuje také zdraví štítné žlázy.

Nežádoucí účinky

Přes řadu příznivých účinků se mohou vyskytnout i nežádoucí účinky. Někteří jedinci mohou při užívání vyšších dávek pociťovat nevolnost, průjem nebo gastrointestinální problémy. U některých lidí může také způsobit zvýšenou ospalost nebo úzkost. Těhotné nebo kojící ženy by se měly o jeho užívání poradit s lékařem, protože může ovlivnit hormonální rovnováhu. Lidé s autoimunitními chorobami by si měli být vědomi také možných interakcí se svými léky. Před užíváním ashwagandhy je vhodné poradit se s lékařem.

Ashwagandha recenze

"Můj oblíbený doplněk stravy!! Doporučuji všem."

"Konečně zase hluboce spím a rychle usínám. Po letech boje se spánkem mi ashwagandha pomohla usnout hluboce bez léků."

"Protože intenzivně sportuji, je pro mě rychlá regenerace velmi důležitá. Z tohoto důvodu také užívám Ashwagandhu a pociťuji její pozitivní účinky."

Máme různé zákazníky s různými potřebami a problémy, ale jak jste si mohli přečíst výše, spektrum přínosů ashwagandhy je velmi široké.

Jak začít používat Ashwagandhu:

Ashwagandha je dobře snášena v malých až středních dávkách /prášek, kapsle/. Těhotným a kojícím ženám se nedoporučuje Ashwagandha konzumovat, protože má abortivní účinky. Ašvaganda může také interagovat s léky na štítnou žlázu, cukr v krvi a krevní tlak.

Ve 12týdenní kontrolované studii dostávalo 87 účastníků trpících úzkostí dvakrát denně 300 mg ašvagandy nebo dvě placebo tablety dvakrát denně. Skupina léčená přípravkem Ashwagandha si vedla mnohem lépe při léčbě úzkosti nebo deprese a snižování stresu a únavy než skupina s placebem.

Další a hlavní výhodou ašvagandy je, že při jejím užívání nedochází k žádným nežádoucím účinkům ve srovnání s antidepresivy a léky proti úzkosti, které mohou mít strašně ničivé vedlejší účinky.

Co si z toho vzít?

Ašvaganda je rostlina, která je v ájurvédských kruzích již dlouho známá pro své slibné zdravotní účinky. Vědci se jí však zabývají stále více, a tak jsou mnohé z těchto účinků podloženy i vědeckými důkazy. V současné době je tedy známo, že extrakt z kořene ašvagandy pravděpodobně pomáhá snižovat stres a úzkost, podporuje kognitivní funkce nebo zvyšuje sportovní výkon a svalovou sílu. Zdá se také, že pomáhá podporovat spánek, zvyšovat hladinu testosteronu nebo funkci imunitního systému. Jedná se tedy o všestranný bylinný doplněk stravy, který může pomoci s podporou zdraví a odolnosti organismu.

Zdroje:

 Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial - PMC (nih.gov)