Jizvy po akné - nenechte si kvůli nim snížit sebevědomí

Jizvy po akné - nenechte si kvůli nim snížit sebevědomí

Jizvy po akné mohou mít významný dopad na duševní zdraví a sebevědomí člověka. Přestože se jedná o fyzický problém, má hluboký psychologický dopad. Tyto jizvy mohou vyvolávat pocity studu, nejistoty a dokonce vést k emocionální nepohodě.

Častým důsledkem jizev po akné je nízké sebevědomí. Člověk může mít pocit, že není dostatečně atraktivní nebo že se na něj ostatní dívají odsuzujícím pohledem. Takové negativní pocity mohou vést k izolaci a vyhýbání se společenským situacím, což zase může vést k pocitům osamělosti a depresím.

Psychické zdraví může být také ohroženo neustálým stresem a úzkostí spojenou s touhou skrýt tyto jizvy. Často se také může objevit snaha kompenzovat je silným make-upem nebo jinými prostředky, což může zvyšovat stres a negativní vztah k vlastnímu tělu.

Je důležité o těchto problémech mluvit a hledat podporu. Konzultace s dermatologem nebo estetickým chirurgem může pomoci zlepšit fyzický stav jizev. Neméně důležité je vyhledat podporu psychoterapeuta nebo psychologa, který pomůže řešit psychický dopad jizev na duševní zdraví. Poskytnou vám strategie pro zvládání stresu, zlepšení sebeúcty a přijetí vlastního těla.

Je důležité si uvědomit, že krása není jen povrchní a že každý člověk je jedinečný a krásný svým vlastním způsobem. Zlepšení duševního zdraví může jednotlivcům pomoci překonat negativní účinky jizev po akné a najít větší sebedůvěru a pohodlí ve vlastní kůži.

Co je akné - nejčastější příčiny

Akné, známé také jako acne vulgaris, je kožní onemocnění, které postihuje mnoho lidí zejména v období dospívání, ale může přetrvávat i v dospělosti. Jedná se o stav, kdy se vlasové folikuly ucpou mazovými žlázami a odumřelými kožními buňkami, což vede k tvorbě komedonů (černých nebo bílých teček), akné, cyst a pupínků. Tyto léze se často vyskytují na obličeji, krku, hrudníku, zádech a ramenou, kde je pokožka nejvíce náchylná k produkci kožního mazu.

Ke vzniku akné může přispívat několik faktorů:

 1. Zvýšená produkce kožního mazu: Hormonální aktivita v období dospívání vyvolává zvýšenou produkci mazu v mazových žlázách.
 2. Zánětlivé procesy: bakterie, nejčastěji Propionibacterium acnes, mohou způsobit zánět ucpaných folikulů, což vede k tvorbě červených a oteklých pupínků.
 3. Hormonální změny: výkyvy hormonů, například během menstruace, těhotenství nebo antikoncepce, mohou ovlivnit výskyt akné.
 4. Dědičnost: Pokud se akné vyskytuje v rodině, je pravděpodobnější, že se u vás objeví.
 5. Stres a strava: Emoční stres a strava bohatá na rafinované cukry a mléčné výrobky mohou zhoršovat stav pokožky.

Léčba akné zahrnuje celou řadu metod, včetně lokálních léků, perorálních antibiotik, hormonální terapie a v závažných případech i dermatologických zákroků. Důležité je také dodržovat správnou hygienu pleti a minimalizovat faktory, které přispívají k jejímu zhoršování. Zdravý životní styl, strava a konzultace s dermatologem mohou pomoci zvládnout akné a zlepšit stav pleti.

 

Proč se tvoří jizvy po akné?

Jizvy po akné jsou výsledkem složitého procesu, který začíná zánětem kůže způsobeným akné. Procházejí různými fázemi a mohou vyústit v trvalé jizvy. Zde vysvětlíme, proč se jizvy po akné tvoří a jak tento proces probíhá.

Akné je onemocnění spojené se zánětem mazových žláz v kůži, které může vést k tvorbě pupínků a černých teček. Během zánětu se v těle uvolňují zánětlivé látky, které vedou ke zvýšenému prokrvení a propustnosti kůže. Díky tomu mohou do postižené oblasti proudit bílkoviny a další složky imunitního systému, které bojují proti infekci.

Problém nastává, když je tento zánět příliš silný nebo trvá dlouho. Může poškodit kolagenová vlákna a elastické tkáně v kůži. Když se tyto tkáně poškodí, kůže se hojí tvorbou jizev. Vznikají dva hlavní typy jizev po akné:

 1. Hypertrofické jizvy: tyto jizvy vznikají, když se během hojení nahromadí přebytečný kolagen, který způsobí, že jizva vystupuje nad povrch kůže.
 2. Atrofické jizvy: tyto jizvy vznikají, když během hojení dochází k úbytku tkáně, což způsobuje, že jizva je kvůli nedostatku kolagenu propadlá pod povrch kůže.

Jak lze jizvy po akné odstranit kosmetickými přípravky?

Účinné látky v kosmetice hrají klíčovou roli při obnově a zlepšování stavu pokožky. Jednou z nejznámějších a nejúčinnějších složek je retinol, derivát vitaminu A. Retinol má schopnost podporovat obnovu kožních buněk tím, že podporuje tvorbu kolagenu a zabraňuje vzniku vrásek. Tato látka také pomáhá zmírňovat problémy s akné a pigmentací pleti.

Další skvělou účinnou látkou jsou různé kyseliny, například kyselina hyaluronová, kyselina glykolová a kyselina salicylová. Kyselina hyaluronová hydratuje pleť, zlepšuje její pružnost a pomáhá vyhlazovat jemné linky a vrásky. Kyselina glykolová exfoliuje horní vrstvy pokožky, odstraňuje odumřelé kožní buňky a pomáhá rozjasnit tón pleti. Kyselina salicylová je účinným prostředkem proti akné, protože čistí póry a odstraňuje přebytečný kožní maz.

Důležitou roli při obnově pleti hrají také další účinné látky, jako je vitamin C, antioxidanty a peptidy. Sérum s vitaminem C pomáhá rozjasnit pleť a chrání ji před poškozením sluncem, zatímco antioxidanty chrání pleť před volnými radikály. Peptidy podporují tvorbu kolagenu a pomáhají zlepšovat strukturu pleti.

Aktivní složky v kosmetice celkově pomáhají obnovovat a omlazovat pleť tím, že stimulují různé procesy, jako je exfoliace, hydratace a tvorba kolagenu. Při správném použití mohou mít výrazné výsledky a pomoci dosáhnout zdravě a krásně vypadající pleti.

Estetická medicína a kosmetika při odstraňování jizev po akné

Kosmetická ošetření k odstranění jizev po akné jsou důležitou součástí péče o pleť pro ty, kteří se snaží zlepšit vzhled své pleti a zbavit se nežádoucích jizev. Akné může na pokožce zanechat trvalé jizvy a pigmentace, které mohou způsobit značné psychické potíže. Existuje několik oblíbených kosmetických zákroků, které se používají k odstranění těchto jizev.

První možností je mikrodermabraze, která spočívá v odstranění vrchní vrstvy kůže jemným obrušováním. Tento postup může pomoci zlepšit strukturu pokožky a snížit povrchové jizvy. Další možností je chemický peeling, při kterém se pomocí chemických látek odstraní vrchní vrstvy pokožky. Tento postup může rovněž pomoci při redukci pigmentace a jizev.

Další oblíbenou možností je laserová terapie, která pomocí laserového světla odstraňuje vrstvy kůže a podporuje tvorbu kolagenu, což může zlepšit jizvy. Injekční ošetření, například aplikace dermálních výplní, může pomoci vyplnit dočasné jizvy a hlubší vrásky.

Před výběrem a provedením jakéhokoli kosmetického zákroku je důležité poradit se se zkušeným dermatologem nebo kožním specialistou, protože výsledky a rizika se mohou lišit v závislosti na typu pleti a závažnosti jizev. Celkově však kosmetické zákroky k odstranění jizev po akné nabízejí naději na zlepšení vzhledu a sebevědomí těch, kteří tímto kožním problémem trpí.

Jak lze odstranit jizvy?

Odstranění jizev je běžný estetický zákrok, který se často provádí na klinikách a v dermatologických centrech. K odstranění jizev se používá několik metod, včetně laserové terapie. Zde je několik možností a ošetření, které se používají k odstranění jizev:

 1. Laserová terapie: laserové přístroje vysílají silné světelné paprsky, které odstraňují povrchové vrstvy kůže a podporují růst nových buněk. Tento postup je účinný při odstraňování jizev po akné nebo jiných povrchových jizev.
 2. Mikrodermabraze: při této metodě se pomocí mikroskopických částic jemně odlupuje povrchová vrstva jizev. Je vhodná pro méně výrazné jizvy.
 3. Chemický peeling: Používá se k odstranění povrchových jizev. Chemická sloučenina odstraňuje vrchní vrstvy kůže, čímž zlepšuje její strukturu.
 4. Dermální výplně: v některých případech se dermální výplně používají k vyhlazení jizev a vyplnění nerovností.
 5. Mikrojehličkování: při tomto zákroku se pomocí malých jehliček stimuluje kolagen v kůži, což může zlepšit jizvy.

Na fotografii níže vidíte mikrojehličkování.

mikrojehličkování

Je však důležité si uvědomit, že odstranění jizev může být nákladné a není bez rizika. Laserová terapie může způsobit zarudnutí, otok nebo zvýšenou citlivost kůže.

K dosažení požadovaných výsledků může být navíc zapotřebí několik sezení. Před jakýmkoli zákrokem je důležité poradit se s lékařem a pečlivě zvážit všechna možná rizika a náklady spojené s odstraněním jizev.

Často kladené otázky

Existuje krém, který mi odstraní jizvy?

Na trhu je mnoho krémů, které slibují, že pomohou odstranit jizvy a zlepšit vzhled pokožky. Tyto výrobky často obsahují různé složky, jako jsou silikony, vitamíny, aloe vera, kyselina hyaluronová a další látky, jejichž cílem je zjemnit jizvy a zlepšit strukturu pleti.

Je však důležité si uvědomit, že odstranění jizev není vždy jednoduchý proces a účinky krémů se mohou lišit v závislosti na typu a závažnosti jizev. Drobné jizvy a pigmentové skvrny mohou být účinněji ošetřeny krémy, zatímco hluboké jizvy mohou vyžadovat jiné metody, například laserovou terapii, mikrodermabrazi nebo chirurgický zákrok.

Je také důležité být trpělivý, protože výsledky mohou trvat několik týdnů nebo měsíců. Před použitím jakéhokoli krému byste se měli poradit se svým dermatologem nebo lékařem, abyste získali doporučení a ověřili si, zda je přípravek vhodný pro váš typ pleti a problém s jizvami.

V neposlední řadě je důležité mít realistická očekávání, protože ne všechny jizvy lze zcela odstranit, ale jejich vzhled a strukturu pleti lze při pravidelném používání vhodných přípravků a odborné péči výrazně zlepšit.

Jsou jizvy po akné trvalé?

Jizvy po akné mohou být trvalé, ale ne vždy. Jejich trvanlivost závisí na závažnosti původního akné, typu pleti a léčbě, kterou člověk podstoupil. U některých lidí jsou jizvy po akné pouze dočasné, zatímco u jiných mohou být trvalé. Existují různé typy jizev, včetně atrofických jizev, hypertrofických jizev a keloidů, přičemž každý z těchto typů má své vlastní charakteristiky.

Atrofické jizvy jsou často způsobeny úbytkem tkáně pod povrchem kůže a mohou tvořit otvory nebo dolíčky. Hypertrofické jizvy a keloidy jsou naopak nadměrným růstem tkáně, která má tendenci vystupovat nad povrch kůže.

Existuje několik možností léčby trvalých jizev po akné, včetně laserové terapie, mikrodermabraze, chemického peelingu, dermabraze a výplňových injekcí. Důležitým prvním krokem při rozhodování o vhodné léčbě je konzultace s dermatologem.

Kromě toho je klíčová také preventivní péče o pleť. Pravidelná péče o pleť a používání přípravků obsahujících retinoidy nebo alfa-hydroxykyseliny může pomoci minimalizovat tvorbu jizev po akné. Je důležité mít trpělivost, protože hojení jizev může trvat měsíce až roky.

Může vazelína pomoci zmírnit jizvy po akné?

Vazelína je často považována za univerzální produkt v péči o pleť, ale její účinnost při zmírňování jizev po akné může být poměrně omezená. Vazelína je známá svou schopností hydratovat pokožku a vytvářet na ní ochrannou bariéru, která pomáhá udržovat vlhkost. To může být prospěšné pro citlivou a suchou pleť po akné, protože hydratace je důležitá pro její obnovu.

Samotná vazelína však pravděpodobně nestačí k účinnému zmírnění jizev po akné. Jizvy jsou výsledkem poškození hlubších vrstev kůže, a proto vyžadují specifické postupy k jejich ošetření.

Prevence jizev po akné spočívá v důkladné péči o pokožku, minimalizaci zánětů a vyhýbání se mačkání a vytahování akné. V některých případech lze jizvy po akné léčit různými metodami, včetně laserové terapie, mikrodermabraze nebo chemického peelingu. Je však důležité konzultovat léčbu jizev s dermatologem, aby bylo možné zvolit nejvhodnější metodu pro konkrétní případ.

Zdroje:

Acne Scarring—Pathogenesis, Evaluation, and Treatment Options - PMC (nih.gov)

Methods for the Improvement of Acne Scars Used in Dermatology and Cosmetology: A Review - PMC (nih.gov)

Review Highlights Toll of Acne Scars on Patients’ Quality of Life (ajmc.com)

Prevalence and Risk Factors of Acne Scarring Among Patients Consulting Dermatologists in the USA - JDDonline - Journal of Drugs in Dermatology