Kosti jsou základ: léčba osteoporózy a prevence

Kosti jsou základ: léčba osteoporózy a prevence

Představte si na chvíli svou babičku, která vám vyprávěla o svých dobrodružstvích nebo o tom, jak v nejlepších letech zdolávala hory. Její pozdější léta však poznamenal nečekaný, často neviditelný nepřítel - osteoporóza. Jednoduché zakopnutí vede k těžké zlomenině kyčle, která navždy změní její život. V životě jsou naše kosti pevnou oporou, na níž spočívá vše ostatní. Nesou tíhu naší existence, doslova i obrazně. Nechcete však žít v domě postaveném na chatrných základech nebo na mostě, který se potácí na pokraji zřícení. Osteoporóza, zdánlivě tiché a nenápadné onemocnění, hrozí být rozpadajícím se základem pro zbytek našeho těla. V tomto článku na blogu se budeme zabývat podstatou zdraví kostí, rizikovými faktory, které vytvářejí předpoklady pro vznik tohoto skrytého onemocnění, a kroky pro prevenci a léčbu.

Nejdůležitější informace o osteoporóze

Osteoporóza je onemocnění, které oslabuje kosti. Vaše kosti jsou tenčí a méně husté, než by měly být. U lidí s osteoporózou je mnohem vyšší pravděpodobnost vzniku zlomenin (zlomení kostí). Vaše kosti jsou obvykle dostatečně husté a silné, aby udržely vaši váhu a tlumily většinu druhů nárazů. S přibývajícím věkem vaše kosti přirozeně ztrácejí část své hustoty a schopnosti regenerace. Pokud trpíte osteoporózou, jsou vaše kosti mnohem křehčí, než by měly být, a jsou mnohem slabší.

Většina lidí neví, že trpí osteoporózou, dokud si nezlomí kost. Osteoporóza může zvýšit pravděpodobnost zlomeniny kterékoli z vašich kostí, ale mezi nejčastěji postižené kosti patří právě ta vaše:

  • kyčle (zlomeniny kyčelního kloubu).
  • zápěstí.
  • páteře (zlomeniny obratlů).

Ke zlomeninám však může dojít i v jiných kostech, například v rameni nebo pánvi. Někdy může zlomeninu žeber způsobit kašel nebo pouhé kýchnutí. Čím dříve lékař osteoporózu diagnostikuje, tím menší je pravděpodobnost, že dojde ke zlomeninám kostí. Požádejte svého lékaře o vyšetření hustoty kostí, zejména pokud je vám více než 65 let, pokud jste měli zlomeninu kosti po 50. roce věku nebo pokud někdo ve vaší biologické rodině trpí osteoporózou.

Počínající osteoporóza? Úbytek kostní hmoty

Stádium před osteoporózou se nazývá osteopenie. To je stav, kdy test hustoty kostní hmoty ukáže, že máte nižší hustotu kostní hmoty, než je průměr pro váš věk, ale ne tak nízkou, aby mohla být klasifikována jako osteoporóza. Osteopenie nemusí vždy vést k osteoporóze. Záleží na mnoha faktorech.

Pokud trpíte osteopenií, můžete podniknout určité kroky k udržení zdravých kostí a snížení rizika vzniku osteoporózy. Váš lékař vám také může předepsat některou z léčebných metod na posílení kostí, které se podávají lidem s osteoporózou, v závislosti na tom, jak slabé jsou vaše kosti a jak velké je riziko, že si zlomíte kost.

Vlevo vidíte příklad toho, jak vypadají zdravé kosti. Na pravé straně vidíte stav, kdy je osteoporóza již ve vážnějším stádiu, a jak tuto kost neustále ničí.

osteoporoza

Prevence osteoporózy

Pokud jste ohroženi osteoporózou, měli byste podniknout kroky, které vám pomohou udržet si zdravé kosti. To může zahrnovat:

  • pravidelné cvičení pro udržení co nejsilnějších kostí.
  • zdravé stravování - včetně potravin bohatých na vápník a vitamin D.
  • užívání denního doplňku stravy obsahujícího 10 mikrogramů vitaminu D.
  • změna životního stylu - například přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu.

Příčiny osteoporózy

Úbytek kostní hmoty je normální součástí stárnutí, ale někteří lidé ztrácejí kostní hmotu mnohem rychleji než obvykle. To může vést k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenin kostí. Ženy ztrácejí kostní hmotu rychleji v prvních letech po menopauze. Ženy jsou osteoporózou ohroženy více než muži, zejména pokud menopauza začala brzy (před 45. rokem věku) nebo pokud jim byly odstraněny vaječníky. Osteoporóza však může postihnout i muže, mladší ženy a děti. Riziko osteoporózy může zvyšovat i mnoho dalších faktorů, např:

  • užívání vysokých dávek steroidů po dobu delší než 3 měsíce.
  • jiná onemocnění - například zánětlivá onemocnění, hormonální onemocnění nebo poruchy vstřebávání.
  • osteoporóza v rodinné anamnéze - zejména zlomenina kyčle u jednoho z rodičů.
  • dlouhodobé užívání některých léků, které mohou ovlivnit pevnost kostí nebo hladinu hormonů, jako jsou například antiestrogenové tablety, které užívá mnoho žen po rakovině prsu.
  • porucha příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie.
  • celoživotní nedostatek vápníku
  • nízký index tělesné hmotnosti (BMI)
  • málo pohybu a jeho zanedbávání
  • nadměrné pití a kouření

První krok v léčbě osteoporózy - diagnostika

Doporučení k léčbě jsou často založena na odhadu rizika zlomeniny kostí v příštích 10 letech na základě informací, jako je test hustoty kostí. Pokud vaše riziko není vysoké, léčba nemusí zahrnovat léky a může se místo toho zaměřit na úpravu rizikových faktorů úbytku kostní hmoty a pádů.

Test hustoty kostí

Lékař vás může odeslat na toto vyšetření, aby změřil pevnost vašich kostí. Pomocí rentgenových snímků se změří množství vápníku a dalších minerálů ve vašich kostech. Test hustoty kostí využívá nízké hladiny rentgenového záření k měření hustoty a obsahu minerálů ve vašich kostech. Je podobný typickému rentgenovému vyšetření. Jedná se o ambulantní zákrok, což znamená, že nebudete muset zůstat v nemocnici. Jakmile bude vyšetření dokončeno, můžete jít domů. Při tomto vyšetření se nepoužívají žádné jehly ani injekce. Jedná se o krátký, bezbolestný zákrok, který trvá 10 až 20 minut v závislosti na snímané části těla. Hustota vašich kostí může být porovnána s hustotou kostí zdravého mladého dospělého člověka. Rozdíl se vypočítá jako směrodatná odchylka (SD) a nazývá se T skóre. Směrodatná odchylka je měřítkem variability založené na střední nebo očekávané hodnotě. T skóre může být:

  • nad -1 SD je normální
  • mezi -1 a -2,5 SD znamená úbytek kostní hmoty a je definován jako osteopenie.
  • pod -2,5 vykazuje úbytek kostní hmoty a je definován jako osteoporóza.

Léčba osteoporózy je založena na léčbě a prevenci zlomenin kostí a na užívání léků na posílení kostí. Rozhodnutí o tom, zda potřebujete léčbu, závisí na riziku, že si v budoucnu zlomíte kost. To bude vycházet z řady faktorů, jako je váš věk, pohlaví a výsledky vyšetření hustoty kostí. Pokud léčbu potřebujete, může vám lékař navrhnout nejbezpečnější a nejúčinnější léčebný plán.

Druhý krok v léčbě osteoporózy - léky a změna životního stylu

Lékař vám navrhne kombinaci léčebných postupů, které zpomalí úbytek kostní hmoty a posílí stávající kostní tkáň. Nejdůležitější součástí léčby osteoporózy je prevence zlomenin kostí. Mezi nejběžnější způsoby léčby osteoporózy patří:

  • Cvičení: Pravidelné cvičení může posílit vaše kosti a všechny související tkáně, jako jsou svaly, šlachy a vazy. Lékař vám může doporučit cviky s vlastní vahou, které posílí vaše svaly a procvičí rovnováhu. Cvičení, při kterých vaše tělo pracuje proti gravitaci, jako je chůze, jóga nebo pilates, mohou zlepšit vaši sílu a rovnováhu, aniž by příliš zatěžovaly vaše kosti. Možná budete muset spolupracovat s fyzioterapeutem, abyste našli cviky a pohyby, které jsou pro vás vhodné.
  • Vitamínové a minerální doplňky: možná budete potřebovat volně prodejné nebo předepsané doplňky vápníku nebo vitamínu D. Váš lékař vám řekne, jaký typ potřebujete, jak často byste je měli užívat a jaké dávky budete potřebovat.
  • Nová léčba osteoporózy: Váš lékař vám řekne, které léky na předpis budou pro vás a vaše tělo nejlepší. Mezi nejčastější léky, které poskytovatelé používají k léčbě osteoporózy, patří hormonální terapie, jako je náhrada estrogenu nebo testosteronu, a bisfosfonáty. Lidé s těžkou osteoporózou nebo vysokým rizikem zlomenin mohou potřebovat léky včetně analogů parathormonu (PTH), denosumabu a romosozumabu. Tyto léky se obvykle podávají ve formě injekcí.

Posledně jmenované léky na osteoporózu jsou účinnou možností léčby, ale mohou mít rozsáhlé vedlejší účinky. Většinou se předepisují lidem, kterým nepomáhá méně invazivní léčba.

Pomozte si příslušenstvím

Doplňky stravy mohou hrát důležitou roli při léčbě osteoporózy, protože poskytují základní živiny, které podporují zdraví kostí. Přestože je nezbytné získávat živiny především vyváženou stravou, mohou být doplňky stravy prospěšné pro osoby ohrožené osteoporózou nebo osoby, u nichž byla tato nemoc diagnostikována. Zde je několik klíčových doplňků stravy, které se často doporučují lidem s osteoporózou:

  • Vápník: Jeho nedostatek může vést k oslabení kostí. Doporučuje se, aby dospělí přijímali přibližně 1 000 až 1 200 miligramů vápníku denně, a to především ze zdrojů stravy, jako jsou mléčné výrobky, listová zelenina a obohacené potraviny. Mnozí jedinci však mohou potřebovat doplňky vápníku, aby splnili svou denní potřebu, zejména pokud mají dietní omezení nebo problémy se vstřebáváním.
  • Vitamin D: Vitamin D je nezbytný pro vstřebávání vápníku ve střevech. Pomáhá také regulovat obsah vápníku a fosforu v krvi, což je důležité pro mineralizaci kostí. Doporučená denní dávka vitaminu D se liší v závislosti na věku a dalších faktorech, ale často se doporučuje, aby se dospělí zaměřili na 600 až 800 IU (mezinárodních jednotek) denně. Lékař může doporučit vyšší dávky těm, kteří jich mají nedostatek.
  • Hořčík: Hořčík přispívá ke zdraví kostí tím, že zvyšuje jejich minerální hustotu. Podílí se na tvorbě a metabolismu kostí. Doporučená denní dávka hořčíku se liší podle věku a pohlaví, ale zdroje hořčíku v potravinách, jako jsou ořechy, semena a zelené listy, mohou pomoci pokrýt potřebu hořčíku. Pokud máte ve stravě nedostatek, může vám lékař doporučit doplněk stravy s hořčíkem.
  • MSM: MSM je zdrojem přírodní síry, která se podílí na mnoha tělesných procesech. MSM neboli methylsulfonylmethan je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází v potravinách, jako je čerstvá zelenina, maso a mléčné výrobky. Většinou ho však z potravy nepřijímáme dostatečné množství, proto se doporučuje také jeho užívání ve formě doplňků stravy. Podporuje regeneraci a výživu kloubů a kloubních chrupavek a má protiplísňový a antibakteriální účinek.
  • Kolagen: Kolagen je důležitou součástí kostí a podílí se na udržování jejich struktury a pevnosti. Při osteoporóze, která se vyznačuje oslabením kostí, by doplňování kolagenu mohlo pomoci udržet zdravou kostní hmotu. Kromě kostí přispívá kolagen také ke zdraví kloubů a chrupavek. Kolagenové doplňky přispívají k udržení zdraví kloubů a zmírnění bolesti spojené s osteoporózou. Vyberte si ten nejlepší kolagen s pomocí našeho článku.

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4443-osteoporosis

https://www.nhs.uk/conditions/osteoporosis/treatment/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/diagnosis-treatment/drc-20351974

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968