Ostropestřec mariánský - recenze a zkušenosti uživatelů

Ostropestřec mariánský - recenze a zkušenosti uživatelů

Ostropestřec mariánský je bylina, která se podobá bodláku. Na první pohled zaujme svými fialovými květy. Její skutečný význam se však skrývá především v semenech. Ta obsahují řadu cenných látek, zejména silymarin. Díky nim ostropestřec přináší lidskému organismu mnoho pozitivních účinků.

Ostropestřec mariánský se nejčastěji používá v souvislosti s játry. Silymarin podporuje detoxikaci organismu a přispívá k účinnější regeneraci jater. To však není jediný důvod, proč se vyplatí jej užívat. Existuje několik dalších pozitivních účinků spojených s detoxikací organismu.

Odkud pochází ostropestřec mariánský?

Unikátní ostropestřec mariánský pochází ze Středomoří. Najdete ho také na Kanárských ostrovech a v jihozápadní Asii. Ve střední Evropě roste pouze jako domestikovaný druh. Říká se, že ostropestřec mariánský se postupně rozšířil z Kanárských ostrovů dále do Španělska a střední Evropy. Středověcí mniši ji prý přenášeli až přes Alpy. Tato jedinečná bylina se pěstuje především na teplých a suchých místech. Může dorůst až do výšky 1,5 metru.

Výživový profil

Ostropestřec mariánský přináší celou řadu zdravotních výhod, a to především díky účinné kombinaci látek, které obsahuje. Které složky jsou zodpovědné za účinné účinky této byliny?

Silymarin

Silymarin je považován za nejznámější a nejúčinnější látku v ostropestřci mariánském. Obecně se jedná o silný antioxidant, který patří do skupiny flavonolignanů. Je známo, že se v ostropestřci tvoří průběžně, zejména v druhé polovině září a při teplotách kolem 25 stupňů Celsia. Nejvyšší koncentrace silymarinu se nachází přímo v semenech plodu.

Protein

Proteiny obsažené v ostropestřci mariánském působí na mnoho částí lidského těla. Například svaly, kosti, kůži nebo vlasy. Zároveň se podílejí na regeneraci buněk a přispívají také ke vstřebávání živin v těle. Bílkoviny hrají řadu klíčových rolí, bez nichž by správné fungování organismu nebylo možné. Proto jsou v souvislosti s ostropestřcem mariánským nepostradatelné.

Nenasycené mastné kyseliny

Ostropestřec mariánský obsahuje také nenasycené mastné kyseliny, jinými slovy omega-3 mastné kyseliny. Ty si tělo nedokáže vytvořit samo, proto je musíme přijímat stravou. Ve stravě však nejsou přítomny v dostatečném množství. Proto jsou řešením doplňky stravy.

Doporučují se zejména ty, které obsahují ostropestřec mariánský, protože tato bylina obsahuje omega-3 mastné kyseliny ve větší míře. Jejich úkolem je snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, pomáhat udržovat správnou hladinu cholesterolu a v neposlední řadě předcházet vzniku krevních sraženin.

Aminokyseliny

Obecně obsahuje ostropestřec mariánský také několik druhů aminokyselin. Předpokládá se, že se podílejí na transportu a ukládání živin, urychlují regeneraci organismu a také chrání svalovou hmotu při hubnutí. Kromě aminokyselin obsahuje ostropestřec mariánský také vitamin E a kvercetin. Vitamin E je známý silnými protizánětlivými účinky, stejně jako kvercetin, který má také protialergické vlastnosti.

Jaké jsou potvrzené účinky ostropestřce mariánského?

Ostropestřec mariánský je mnohými odborníky považován za nejlepší přírodní lék na játra. To je také důvod, proč se používá již stovky let. Nejenže je detoxikuje a vyživuje, ale navíc může významně pomoci při léčbě různých onemocnění, ať už se jedná o ztučnění jater nebo cirhózu. Jeho účinky jsou skutečně pozoruhodné, první změny k lepšímu se na játrech začínají projevovat již po týdnu užívání. Při ostropestřecové kúře pro detoxikaci a regeneraci jater, která by měla trvat nejméně 3 měsíce, se mohou všechny zvýšené jaterní enzymy vrátit do normálu.

Detoxikace těla

Detoxikací jater přispívá ostropestřec mariánský také k celkové detoxikaci organismu. Urychluje vylučování a odstraňování různých toxinů, těžkých kovů a dalších nežádoucích látek, které se v těle vyskytují. Tím přispívá k celkovému zdraví. Detoxikace organismu je také často spojena se zvýšením energie a zlepšením celkové vitality.

Prevence onemocnění mozku

Protože silymarin je silný antioxidant, pomáhá nejen játrům, ale i dalším částem těla. Například zabraňuje oxidačnímu poškození mozkových buněk, a je tak prevencí mnoha závažných mozkových onemocnění, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Ostropestřec mariánský má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Díky tomu zabraňuje zhoršování mozkových funkcí, ke kterému přirozeně dochází ve stáří.

Kratší a kvalitnější pokožka

Detoxikační účinek těla se rychle projeví na pokožce. Protože je v těle mnohem méně toxinů a volných radikálů, pleť se stává lepší a vitálnější. Pravidelné užívání ostropestřce mariánského může vést ke snížení výskytu akné a různých dalších kožních onemocnění nebo ekzémů.

Regulace hladiny cukru v krvi

Podle některých výzkumů může ostropestřec mariánský pomáhat regulovat hladinu cukru, takže je prospěšný pro diabetiky. Zásadní roli v tomto ohledu hraje silymarin, který může snižovat hladinu cukru v krvi.  Ostropestřec mariánský může působit velmi podobně jako některé léky na cukrovku. Pomáhá totiž zlepšovat citlivost na inzulín, a tím snižuje hladinu cukru v krvi.

Podpora imunity

Detoxikací jater a očistou organismu zlepšuje ostropestřec fungování imunitního systému. Ten není omezován různými toxiny, které se volně pohybují v těle, a je schopen lépe reagovat na nemoci.

 

Negativní účinky a způsoby použití

Nebyly pozorovány žádné negativní účinky, ale užívání by se měly vyhnout těhotné ženy, osoby trpící vysokým krevním tlakem a nedostatkem železa a vápníku. Ostropestřec mariánský by se neměl užívat společně s mlékem a alkoholem. V ostatních případech je jeho užívání bezpečné a bez vedlejších účinků.

Ostropestřec lze užívat ve formě čaje z listů a květů, vyrábějí se také různé oleje a tinktury. Nejvíce účinných látek je však obsaženo v plodech, které se drtí.

Ostropestřec mariánský - recenze našich zákazníků

"S nákupem jsem spokojen"

"Top pro mě, super cena"

"Nejlepší doplněk stravy za nejlepší cenu"

Závěrem lze říci, že díky působivému množství výhod, které ostropestřec mariánský nabízí, je cenným doplňkem zdravého životního stylu. Jeho staletá pověst byliny podporující játra byla potvrzena moderním výzkumem, který zdůrazňuje jeho potenciál pro podporu celkového zdraví. Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti ostropestřce mariánského z něj činí slibný přírodní prostředek, ať už se užívá jako doplněk stravy nebo se z něj vaří čaj. Stejně jako u každého bylinného doplňku se před jeho zařazením do jídelníčku poraďte se zdravotníkem, zejména pokud již trpíte nějakým onemocněním nebo užíváte léky. Využití síly ostropestřce mariánského může být právě tou bylinnou podporou, kterou vaše tělo potřebuje ke zdravějšímu a vyrovnanějšímu životu.

Zdroje:

Ostropestřec mariánský - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov)

Ostropestřec mariánský: účinky na onemocnění jater a cirhózu a klinické nežádoucí účinky: souhrn - AHRQ Evidence Report Summaries - NCBI Bookshelf (nih.gov)

Přehled klinických studií hodnotících bezpečnost a účinnost ostropestřce mariánského (Silybum marianum [L.] Gaertn.) (sagepub.com)