Maca - zkušenosti uživatelů - je fakt superpotravina?

Maca - zkušenosti uživatelů - je fakt superpotravina?

Vstupte do světa Maca s našimi komplexními recenzemi! Pokud vás zajímají výhody, odrůdy a zkušenosti uživatelů spojené s Macou, jste na správné stránce. V tomto blogovém příspěvku se ponoříme do rozmanité říše produktů Maca, prozkoumáme jejich jedinečné vlastnosti, potenciální zdravotní výhody a názory uživatelů. Ať už jste zkušený nadšenec pro Macu, nebo nováček, který se chce dozvědět více, naše recenze vám chtějí poskytnout cenné informace, které vám pomohou při výběru produktů Maca. Připravte se na hloubkový průzkum recenzí Maca, kde rozebereme klíčové detaily, které vám pomohou učinit informované rozhodnutí o zařazení této mocné superpotraviny do vašeho životního stylu.

Co je to maca?

Může se pochlubit tím, že patří mezi superpotraviny, ale také mezi afrodiziaka a adaptogeny (rostlinné produkty, které zvyšují odolnost organismu vůči stresovým situacím). Souhrnně lze říci, že Maca peruánská posiluje celkovou psychickou a fyzickou kondici a je také účinným afrodiziakem.

Maca je jednou z nejpodivuhodnějších jihoamerických rostlin, kterou cíleně konzumovali již staří Inkové před 6 000 lety. Je to jedna z nejstarších a nejdéle pěstovaných rostlin, na kterou se však nezapomíná ani dnes.

A může se pochlubit i dalším "nej", protože je jednou z nejpěstovanějších rostlin. Roste v Andách v nadmořských výškách od 3 000 do 4 500 m n. m..

V naší vlasti je známá jako peruánská řeřicha, Maca horská nebo také peruánský či brazilský ženšen. Stejně jako známější asijský ženšen je totiž Maca všestranně použitelná a pomáhá všude tam, kde je jí zapotřebí.

Aby rostlina přežila v drsné a vysokohorské krajině, čerpá z půdy tolik živin, vitamínů a minerálů, kolik je schopna pojmout, a díky tomu je velmi silná a výkonná.

Maca je dvouletá rostlina vysoká asi 15 cm. Má podlouhlé listy a miniaturní světlé květy. Jejím plodem je oválný lusk, který nás však nemusí příliš zajímat. Nejdůležitější na ní je to, co není vidět - kořen.

Dávkování doplňku stravy Maca

Při pravidelném užívání Maca můžete očekávat posílení imunitního systému a fyzické vitality, snížení hladiny cholesterolu, zvýšení sexuálního apetitu, snížení stresu a pocitu úzkosti, celkové omlazení organismu a zlepšení psychické odolnosti a stavu mysli.

Je také velmi oblíbený u sportovců, kterým pomáhá dostat se do formy. Urychluje také regeneraci organismu po sportovním výkonu.

Jaké jsou hlavní výhody jeho používání?

Maca má také účinky, které ocení zejména ženy. Mezi ně patří pomoc při regulaci menstruačního cyklu a zvládání příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení nebo podrážděnost.

Studie naznačují, že tento téměř zázračný kořen pomáhá chránit naše kosti, a je všeobecně známo, že ženy po menopauze jsou vystaveny zvýšenému riziku osteoporózy. Tímto způsobem může Maca také pomáhat při snižování krevního tlaku.

Ačkoli se nejedná o hormon a v maca se nenacházejí žádné fytoestrogeny ani látky podobné hormonům, podporuje díky obsaženým alkaloidům hormonální rovnováhu.

Co se vlastně skrývá v kořenu Macy's? Až 70 % tvoří sacharidy včetně vlákniny, dále obsahuje malé množství tuku a méně než 15 % bílkovin složených z aminokyselin.

Maca je vynikajícím zdrojem minerálů, obsahuje až 31 minerálů, včetně vápníku, železa, hořčíku, zinku, draslíku, manganu, mědi, fosforu a selenu. Obsahuje také vitaminy C, B1, B2, B3, B6, B12 a E. Je také bohatým zdrojem rostlinných sterolů schopných odbourávat špatný cholesterol.

Maca - zkušenosti našich zákazníků

"Trochu velká kapsle, ale stojí za to, takže jsem si ji objednal podruhé."

"Macu používám už dlouho, je to součást mé každodenní rutiny. Mohu jen doporučit a potvrdit, že je to superpotravina."

Maca stojí za vyzkoušení i podle našich zákazníků.

Často kladené otázky

Jaké jsou vedlejší účinky konzumace doplňku stravy Maca?

Doplněk stravy Maca, často užívaný pro své potenciální zdravotní účinky, může způsobit několik vedlejších účinků. U některých lidí se může vyskytnout nadýmání, nevolnost nebo žaludeční potíže. Případně může také způsobit nespavost nebo nervozitu, zejména pokud je konzumován ve večerních hodinách. U některých jedinců může také způsobit zvýšení hladiny hormonů, což by mohlo ovlivnit některé fyziologické funkce. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy je důležité dodržovat doporučené dávkování a poradit se s lékařem.

Má maca vliv na ženské hormony, jako je estrogen?

Maca, rostlina pocházející z peruánských And, je známá svými potenciálními účinky na ženské hormony, zejména estrogen. Obsahuje fytochemikálie zvané alkaloidy, které mohou podporovat vyváženou produkci hormonů, jako je estrogen, který může ovlivňovat ovulaci a menstruační cyklus. Některé studie naznačují, že Maca může pomoci ženám s hormonální nerovnováhou, PMS nebo menopauzou, ale k přesnějšímu určení jejích účinků a dávkování pro ženy je zapotřebí dalšího výzkumu.

Který doplněk stravy je lepší: Ashwagandha nebo Maca?

Ashwagandha a Maca jsou doplňky stravy s jedinečnými vlastnostmi. Ašvaganda, známá také jako indický ženšen, má pověst adaptogenu a podporuje odolnost vůči stresu a jeho zvládání. Maca je zase známá svým účinkem na energii, vytrvalost a hormonální rovnováhu. Volba mezi těmito dvěma látkami závisí na konkrétních cílech jednotlivce. Ashwagandha pomáhá při stresových situacích, zatímco Maca může podpořit energii a hormonální stav. Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy je vhodné poradit se s lékařem.

Skutečnost, že kořen Maca je lidmi konzumován již 6000 let, je nesporným důkazem jeho komplexních pozitivních účinků na naše tělo a mysl. Svědčí to také o tom, že se jedná o blahodárnou bylinu, která má univerzální využití a téměř žádné vedlejší účinky.

Pokud začnete Macu užívat, můžete při prvním užití pocítit nadýmání. To však brzy přejde a není to nic vážného, jen se vaše zažívání vyrovnává s tím, že přijalo nový doplněk stravy, který musí zpracovat.

Maca je pro většinu lidí velmi prospěšná rostlina. Je k dostání v lékárnách, obchodech se zdravou výživou i na internetu. Nic vám tedy nebrání v tom, abyste tento malý zázrak vyzkoušeli.

Zdroje

Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands - PMC (nih.gov)

A systematic review of the versatile effects of the Peruvian Maca Root (Lepidium meyenii ) on sexual dysfunction, menopausal symptoms and related conditions - ScienceDirect